İletişim

Merak ettiğiniz her konuda aşağıdaki iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0554 388 92 07

E-mail: ben@tolgahandemir.com

Wordpress

WordPress Nedir? Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Wordpress popüler, hızlı, ekonomik ve kolay kullanıma sahip olması sebebiyle sık tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir. Peki neler yapabilir?

Wordpress
Tolgahan Demir
Wordpress Uzmanı
Wordpress Logo Wordpress Logo

WordPress Nedir?

WordPress web sitesi kullanıcılarının popüler, hızlı, ekonomik ve kolay kullanıma sahip olması sebebiyle tercih ettiği php diliyle kodlanmış açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir(CMS). Bu sebeplerden dolayı yapılan araştırmalarda şu anda dünyada aktif durumda olan web sayfalarının %75’inin WordPress altyapısını kullandığı belirlenmiştir.

Dinamik yapıya sahip bir web sayfası oluşturmak isteyen amatör kullanıcılar için biçilmiş kaftandır. İnternet üzerinde WordPress kullanımı ile ilgili milyonlarca makale ve örnek bulabilmeniz mümkündür. İnternet üzerinden bulabileceğiniz ücretsiz veya ücretli temalarla göz zevkinize ya da amacınıza hizmet eden bir web sayfasına sahip olabilirsiniz. Ayrıca sisteme sadece birkaç küçük işlemle dahil edebileceğiniz eklentilerle de web sayfanızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirebilir, karşılaştığınız problemlere çözümler üretebilirsiniz. Üstelik bu eklentilerin binlercesi web geliştiriciler tarafından ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. Basit bir arayüze sahip WordPress’in içerikleri temelde yazılar ve sayfalar olmak üzere ikiye ayrılır. Yazılar bölümü blog yazıları gibi sürekli güncellenen bir yapıya sahip içeriklerde kullanılır. Sayfalar bölümü ise yine dinamik, ancak çok sık güncellenmeyen sabit sayfalar için tercih edilmektedir. Yazılarınızı ve sayfalarınızı da kategorize ederek içeriklerinizi düzenli bir şekilde yayımlamanıza imkan tanır. Tabii ki bu iki bölümü de çok farklı amaçlar için kullanabilmeniz mümkün. SEO tarafından bakacak olursak Google’ın bu altyapıya sahip web sayfalarını oldukça sevdiğini de söyleyebiliriz. WordPress’in en çok tercih edilme sebeplerinden biri de esnek kullanım olanağı sunuyor olmasıdır.

Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

WordPress’i kişisel veya kurumsal amaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Örneğin  fotoğrafçılıkla uğraşan bir kişi için harika bir seçim olacaktır. Aynı şekilde ürünlerini internet üzerinden satmak isteyen üreticiler için de (E-ticaret) bu hayalini gerçekleştirmek mümkün olacaktır. WordPress altyapısına hakim bir WordPress Uzmanı stok takip sisteminden tutun, rezervasyon, arkadaşlık siteleri vb. aklınıza gelebilecek en karmaşık sistemleri dahi hızlı ve ekonomik bir biçimde hayata geçirebilir. Web yazılım ajanslarının php diliyle kodlanacak projeniz için isteyeceği rakamlar yüksek ihtimalle projenizi daha başlamadan rafa kaldırmanıza neden olabilir. Ancak WordPress altyapısıyla projenizi hayata geçirmek çok daha ekonomik ve hızlı olabilir. Bunun sebebi WordPress’in web geliştiriciler için bir noktada framework olarak kullanılabiliyor olmasıdır (kesinlikle bir framework değildir, ancak framework olarak kullanılımı yaygındır). Web geliştiricilerinin sıfırdan yazacağı birçok fonksiyonu WordPress kendi bünyesinde barındırdığından dolayı zamandan büyük bir tasarruf sağlar. Dolayısıyla harcanan zaman daha az olacağı için projenizin maliyeti de az olacaktır.

WordPress Tabanlı Bir Siteye Nasıl Sahip Olabilirim?

WordPress’in resmi web sayfasından kurulum için gerekli dosyaları indirdikten sonra web sunucunuza yükledikten sonra kurulum adımlarını izleyerek sadece 5 dakikada bir web sayfasına sahip olabilirsiniz. Eğer tamamen kendinize ait bir tasarım veya eklenti ihtiyacınız varsa iletişim sayfam üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Wordpress'de Kullanıcı İşlemleri

Wordpress

Wordpress'de Kullanıcı İşlemleri

Wordpress

Wordpress'de Kullanıcı İşlemleri

Wordpress

Wordpress'de Kullanıcı İşlemleri

Wordpress